אפיון פרוייקט

אפיון פרוייקט


הדרך להקמת מוצר דיגיטלי מותאם אישית היא אינה דרך מהירה והיא דורשת דיוק, מקצועיות ושרטוט קווים מנחים למוצר.

על מנת ליישם זאת, ישנו תהליך שנקרא אפיון הפרוייקט. אפיון הפרוייקט הוא השלב הראשון, בו מתכננים את מבנה המוצר, קהלי יעד (לצורך התאמה מירבית תוך חשיבה על חווית משתמש - UX) והפונקציונאליות שלו.

בשלב הזה מתכננים כל פרט, עד לקטן ביותר. בוחרים צבעים, סגנון, פונט לטקסט ועוד הרבה קריטריונים ופרמטרים שעל בסיסים מעצבים ומשרטטים את הפרוייקט. כמו כן מתכננים תהליכי פיתוח שונים שנדרשים בפרוייקט, כמו התאמה למכשירים מסוגים שונים, תהליכי אינטגרציה שונים וכדומה.


בשביל מה צריך אפיון פרוייקט?

תהליך האפיון הוא התהליך שמבטיח עקביות לאורך כל הדרך של הקמת המוצר הדיגיטלי, ובכך חוסך כסף וזמן.

הוא אמנם תהליך שלוקח זמן, מה שיוצר דיסוננס מסויים, אך הוא הכרחי ובסופו של דבר הוא חוסך זמן בשביל מתקדמים יותר. הוא מוודא ששאר התהליכים יעברו בצורה מסודרת וקבועה מראש, "ללא הפתעות" ובאופן כללי - מייצר תיאום ציפיות כתוב בין הצוותים השונים ולהקוח.


איך עושים אפיון לפרוייקט?

אפיון לפרוייקט של מוצר דיגיטלי הוא תהליך חשוב שמנוהל על-ידי מאפיין מקצועי שמבין ויודע לקחת בחשבון את כלל הגורמים הנדרשים עבור הפרוייקט.

אותו המאפיין לוקח בחשבון את אנשי העיצוב וחוויית המשתמש, צוות הפיתוח והטכנולוגיות הנדרשות, אנשי הבדיקת תוכנה וכמובן שזאת בהתחשב בדרישות וצורכי הלקוח.

כאשר המאפיין הבין את דרישות הלקוח והתהליכים השונים, הוא "יוצא לדרך" בכך שהוא מנסח מסמך ארוך במיוחד שכולל בתוכו פירוט מדוקדק של כל שלב בתהליך ואת דפי המוצר שיתוכננו בתוכנות אפיון מקצועיות כמו Adobe XD ו-Sketch.


מי צריך אפיון פרוייקט?

נכון, לא כל פעם מחדש צריך "להמציא את הגלגל" ולכתוב אפיון מעמיק שלוקח שעות רבות, אך בהכרח כל פרוייקט למוצר דיגיטלי דורש אפיון מסויים.

גם אם מדובר באתר תדמית קטן, או אתר מסחר מורכב - שתיהם דורשים אפיון שבעזרתו ניתן יהיה לתכנן ולהעריך סדרי גודל של שאר התהליכים הנדרשים בפרוייקט.


כמה עולה אפיון לפרוייקט?

כפי שניתן להבין ממאמר זה, תהליך אפיון פרוייקט למוצר דיגיטלי, בעיקר כשמדובר במוצר דיגיטלי בהתאמה אישית, הוא תהליך שאורך זמן ודורש משאבים רבים.

תהליך כזה אורך בין 20-60 שעות כשמדובר באתר ו/או מערכת קטנים, אך עשוי להתארך משמעותית, עד כדי 200-300 שעות (ויותר) כשמדובר בפרוייקטים מורכבים כמו אתרי מסחר מורכבים, מערכות שמבצעות אינטגרציה, אפלקציות למובייל, פורטלים ארגוניים וכו'.

שעת עבודה מוערכת של מאפיין פרוייקטים מקצועי היא - 160-220 ש"ח.


מה השלב הבא אחרי אפיון הפרוייקט?

אחרי שיש לכם אפיון מדוייק המתאר את כלל תהליכי המוצר הדיגיטלי שלכם, עוברים לשלב הבא - עיצוב UI/UX! בשלב הזה הגרפיקאים ישתמשו באותו האפיון כדי לתכנן במדוייק את עיצוב ממשק המשתמש של המוצר הדיגיטלי.

השלב הבא אחרי עיצוב UI/UX הוא שלב הפיתוח, בו צוותי הפיתוח השונים מנהלים ומבצעים את תהליכי הפיתוח הנדרשים עבור אותו הפרוייקט - פיתוח צד לקוח (Front-End) על בסיס העיצוב הגרפי, פיתוח צד שרת (Back-End) המכיל בתוכו את כל התהליכים הדרושים - תכנון Database-ים, ארכיטקטורת קוד ואינטגרציות.

לבסוף, מגיע שלב הבדיקת תוכנה וה"הערות" - בשלב זה יעבור צוות ה-QA שתפקידו לוודא את איכות המוצר, כמובן בהשוואה לאפיון הפרוייקט. במידה והמוצר עומד בדרישות ובסטנדרטים, הוא "עולה לאוויר" לבדיקתו של הלקוח.


שאלות ותשובות

  • יש לי רעיון לפרוייקט ואני צריך אפיון עבורו. האם לאחר תהליך האפיון אני מחוייב לעבוד איתכם? התשובה היא לא. בסוף תהליך האפיון תקבלו מאיתנו מסמך ארוך במיוחד שיכלול פירוט של כלל תהליכי הפרוייקט, מהקטן ביותר ועד המאסיבי ביותר.
    את המסמך הזה תוכלו להעביר לכל בית תוכנה אחר שמכיר ועובד לפי תהליך עבודה מסודר של הקמת מוצר דיגיטלי.
  • אני רוצה אתר תדמית פשוט, אני באמת צריך אפיון פרוייקט יקר? כפי שהוסבר במאמר, בהכרח כל פרוייקט דורש אפיון. סביר להניח שאתר תדמית פשוט לא ידרוש זמן רב לייצירת האפיון, אך הוא בהחלט ידרוש מספר שעות בודדות של איש מקצוע.

תאתגרו אותנו

המוטיבציה, הרצון והטכנולוגיה הם שמובילים אותנו לתוצאות יוצאות מן הכלל. ביחד נשיג את הבלתי אפשרי.
השאירו מספר פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם!

צרו קשר אילוסטרציה